USD
EURO
ALTIN

Zeytinyağı İle Sağlıklı Yaşamın Sırları

Uzun ve sağlıklı yaşamın sırları bir yemek kaşığı zeytinyağında saklı…

Zeytinyağı İle Sağlıklı Yaşamın Sırları
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Her sabah çiğ badem ve çiğ cevizle birlikte tüketilen zeytinyağının, işte vücutta yarattığı inanılmaz etki…

Uzak kalınan spordan ve devamlı işlenmiş gıda tüketmek, birden çok kronik hastalığa zemin hazırlıyor. Şayet yaşamınız süresince kilonuza dikkat göstermez, yemek konusunda bilinçli hareket etmez ve sigara kullanırsanız bazı hastalıklar kader değildir, böyle yaşamak birçok hastalığa davetiye çıkarır. Misal kalp hastalığı; kaderden ziyade bilinçsiz yaşamın bize getirdiği bir sağlık sorunudur.

Tıp literatürüne giren ve bilimsel olarak ömrü uzattığı bilinen tek bir diyet var: Akdeniz diyeti! Akdeniz diyetinin içinde Ege mutfağından sebzeler, meyveler, baklagiller, zeytinyağı, balık, ceviz, fındık ve bademin olduğu zengin ve sağlıklı yiyecekler bulunuyor. Bu diyette doymamış yağ asitlerinin zengin olması, antioksidan bakımından zengin kaynakların tüketilmesi ve lif içeriğinin güçlü olması sebebiyle beyin sağlığını korur, sindirim sistemini destekler.

 

Üstelik Akdeniz diyeti uyguladığınızda;

* Depresyon ve parkinson hastalığına yakalanma riskini azaltır.

* Damar tıkanıklığına engel olur ve kalp krizi riskini azaltır.

* Tansiyonu dengeler.* Alzheimer’a karşı korur.

* Hazımsızlık problemi ortadan kalkar.

 

Akdeniz diyetinde yer alan zeytinyağı her gün düzenli olarak çiğ badem ve ceviz ile tüketildiğinde kalp hastalığına karşı koruduğunu söylüyor bilim insanları. Kalbi korumasının yanı sıra çağımızın en tehlikeli hastalıklarından biri olan alzheimer’a yakalanma riskini de azaltıyor.

Her sabah düzenli olarak tüketilen zeytinyağı hem obeziteden sakınmanızı sağlıyor hem de kanser riskini azaltıyor. Fakat zeytinyağının bu etkilerinden yararlanmak için erken hasar sızma zeytinyağı kullanmanız gereklidir.

YORUMLAR


    0 YORUM