USD
EURO
ALTIN

BM raporunda, “Cemal Kaşıkçı devlet eliyle öldürüldü” denildi

BM, Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili bir soruşturma raporu yayınladı.

BM raporunda, “Cemal Kaşıkçı devlet eliyle öldürüldü” denildi
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür


Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti BM soruşturma raporu açıklandı. Raporda Kaşıkçı’nın, Suudi yetkilileri tarafından planlanarak öldürüldüğü değerlendirmesi yapıldı.

Gazeteci Kaşıkçı cinayeti soruşturmasını yürüten Birleşmiş Milletler (BM) Yargısız İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard, geçtiğimiz hafta Türkiye’de de sürdürdüğü çalışmalarıyla ilgili rapor yayımladı.

Callamard açıklamasında, “Gazeteci Cemal Kaşıkçı önceden planlı bir şekilde vahşice öldürüldü. Kaşıkçı cinayeti Suudi Arabistan devlet yetkilileri tarafından gerçekleştirildi” dedi.

Agnes Callamard,Kendisiyle çalışan ekibin, Türkiye istihbarat servisi tarafından elde edilen ‘ürpertici ve korkunç’ ses kayıtlarının bir kısmına erişim sağladığını belirtirken, “Suudi Arabistan, İstanbul’daki kendi konsolosluğunda işlenen cinayetin araştırılması konusundaki Türkiye’nin çabalarını da ciddi şekilde baltaladı” ifadelerini kullandı.

Callamard aynı zamanda, Kaşıkçı cinayeti hakkında bilgisi veya istihbaratı olanları, soruşturmanın aydınlatılması için destek vermeye çağırdı.

YORUMLAR


    0 YORUM