USD
EURO
ALTIN

Dünya Venezuela’da ikiye bölündü: Hangi ülke, kimi destekliyor?

Nicolas Maduro üzerindeki baskı artmaya devam ediyor

Dünya Venezuela’da ikiye bölündü: Hangi ülke, kimi destekliyor?
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Venezuela’da ekonomik yıkımın baş sorumlusu olarak görülen Nicolas Maduro üzerindeki baskı artmaya devam ediyor.

ABD ve Kanada başta olmak üzere birçok ülkenin resmi olarak tanıma kararı aldığı Guaido’yu bu kez Avrupa Birliği ülkeleri de başkan olarak tanıdığını duyurdu.

ABD, Maduro iktidarını muhalefeti anti demokratik yollarla baskı altında tutmakla suçluyor. Maduro ise ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizin baş sorumlusunun ABD olduğunu savunuyor.

Dünyanın en büyük kanıtlanmış petrol rezervlerine sahip olan Venezuela, ekonomik krizin derinleşmesi sonucu bu kaynaklarını yeterince etkin biçimde kullanamaz hale geldi.

ABD’nin Venezuela’dan satın aldığı petrolün miktarı da hızla azaldı. Ancak hâlâ ABD merkezli enerji şirketleri Venezuela’dan günde 500 bin varil petrol ithal ediyor.

Trump’ın Venezuela’nın devlet petrol şirketi PDVSA’ya yaptırım uygulama kararı Maduro’nun en önemli gelir kaynağını kurutmayı hedefliyor.

ABD’deki bazı rafineriler petrol alımı için alternatif pazarları araştırmaya başlayacaklarını söylediler bile.

Trump yönetimi Venezuela’nın petrol gelirlerini ve ABD’deki mal varlıklarını kendisini geçici başkan ilan eden Guaido’ya yönlendirmeyi amaçlıyor.

BBC Türkçe’nin derlemesine göre her ne kadar AB Venezuela konusunda tek ses olarak Guaido’ya ya da Maduro’ya destek açıklamış olmasa da çok sayıda AB üyesi ülke ABD gibi Guaido’yu ülkenin resmi lideri olarak tanıdı.

Guaido’yu Venezuela’nın lideri olarak tanıyan ülkeler:

Almanya, Estonya, Hollanda, Litvanya, Avusturya, Finlandiya, İngiltere, Lüksemburg, Çekya, Fransa, İspanya, Polonya, Danimarka, Hırvatistan, İsveç, Portekiz.

Venezuela’nın komşuları Brezilya, Kolombiya ve diğer Latin Amerika ülkelerinin büyük bölümü Guaido’yu destekliyor.

Guaido’ya destek veren ülkeler:

Arjantin, Paraguay, Brezilya, Peru, Kanada, Kosta, Rika, Şili, Guatemala, Kolombiya, Honduras.

Peki, Maduro’yu kimler destekliyor?

Kremlin yönetiminin Maduro’ya olan desteği devam ediyor.

ABD’yi Venezuela’ya yönelik olası bir askeri harekâta karşı uyaran Moskova, Beyaz Saray yönetiminin yasa dışı yollarla rejim değişikliği çabasına girerek uluslararası hukuku ihlâl ettiğini söylüyor.

Rusya, Maduro yönetimine hem askeri hem de ekonomik bir destek hattı kurmuş durumda.

Maduro geçen hafta Rus basınına verdiği bir röportajda “Putin bize her düzeyde destek oluyor ve biz de bu desteği büyük bir memnuniyet ve minnetle kabul ediyoruz” demişti.

Ekonomik açıdan Rusya, Venezuela’ya en çok borç veren ülkelerden birisi konumuna gelmiş durumda.

Son günlerde basına konuşan Rus yetkililer, yaşanan krize rağmen Venezuela’nın vadesi gelen borç geri ödemelerini yapmasını beklediklerini söyledi.

Rusya her ne kadar Venezuela’ya ciddi yatırımlar yapmış olsa da, Maduro yönetiminin en çok borçlu oluğu ülke Çin.

Çinli firmalar Venezuela’da petrol dâhil pek çok alanda milyarlarca dolarlık yatırımlar yaptı.

Hem Çin hem de Rusya Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ve veto hakları bulunuyor. O nedenle BM Güvenlik Konseyi’nden Maduro aleyhine bir kararın çıkmasının neredeyse imkânsız olduğu düşünülüyor.

Nicolas Maduro’ya destek veren liderler arasında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bulunuyor.

Son bir yıl içerisinde iki lider birbirlerinin ülkelerini ziyaret etmiş, karşılıklı ticaret ve yatırım anlaşmaları imzalanmıştı.

Guaido’nun kendisini geçici devlet başkanı ilan etmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan Maduro’ya ‘Dik dur’ mesajını göndermişti. Türkiye Venezuela’ya altın rezervleri konusunda da destek veriyor.

Maduro’nun en önemli destekçileri arasında Küba da bulunuyor. Hugo Chavez’in iktidar olduğu dönemde iki ülke arasında kurulan bağlar Maduro döneminde de güçlenerek devam etmişti. Venezuela’nın Küba’ya düşük fiyattan petrol ihraç ettiği iddiaları da bulunuyor.

Küba ise ABD’yi Guaido aracılığıyla bir rejim değişikliğine kalkışmakla suçluyor. Bolivya ve Nikaragua da Maduro’ya desteklerini açıklayan ülkeler arasında.

YORUMLAR


    0 YORUM