USD
EURO
ALTIN

Göz iltihabı nedir? Göz iltihabı nedenleri, belirtileri ve tedavisi…

Göz iltihabı nedenleri, belirtileri ve tedavisi…

Göz iltihabı nedir? Göz iltihabı nedenleri, belirtileri ve tedavisi…
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Gözde kızarıklık, yanma, şişme ve sulanma gibi belirtileri olan göz iltihabı hakkında bilinmesi gerekenler… Göz iltihabı nedir? Göz iltihabı nedenleri, belirtileri ve tedavisi…
Göz iltihabı nedir?
Göz iltihabı gözde kızarıklıklara sebebiyet verdiğinden bu durum halk arasında pembe göz veya göz nezlesi bilinmektedir. Belirgin bakteriyel göz enfeksiyonları genel olarak sarımsı bir akıntı ve gözde ağrı, ışığa karşı hassaslık şeklinde görülmektedir.
Bu gibi durumlarda uzman bir hekime giderek tedavi sonucunda enfeksiyona hangi bakteri ya da virüsün sebebiyet gösterdiği ve tedavide ne gibi bir yok izleneceği kararlaştırılmalıdır. Virüs menşeli enfeksiyonlar antibiyotiğe cevap vermez ve bulaşıcı olabilmektedirler. Bu tür enfeksiyonlar soğuk algınlığı gibi kısa sürede iyileşebilmektedirler.
Oküler iltihap olarak da adlandırılan göz iltihabı, gözlerin bir veya daha fazla bölümünün şişmesi ile karakterize bir durumdur ve basit tahrişten belirli hastalıklara kadar değişen çeşitli faktörlerin neden olduğu bir durumdur.
Göz iltihabı nedenleri
Göz iltihabı sayısız farklı nedenlerle tekrar görülebilir. Bakteriler, virüsler veya mantarlardan kaynaklanan enfeksiyonlar ana nedenlerdir.

Göz iltihabının diğer nedenleri, saman nezlesi, otoimmün hastalıklar ve cereyan, toz partikülleri veya güneş ışığı gibi çevresel tahriş edici maddeler gibi alerjik reaksiyonlardır. Mekanik tahriş edici maddeler, bir kirpiğin göze girdiğinde olduğu gibi gözün iltihaplanmasına da neden olabilir.
Göz iltihabı belirtileri
Bir göz iltihaplandığı zaman, göz çevresinde iltihap oluşması gereklidir. Gözün farklı kısımlarını etkileyebilir. “Göz iltihabı” terimi, çeşitli iltihaplı hastalıklar için bir şemsiye terimdir. Klinik tabloya bağlı olarak farklı semptom ve şikayetler yaygındır. Nadir durumlarda, görmeyi tehdit eden ciddi bir hastalık da olabilir.
En sık olarak, iltihaplanma konjonktivayı (göz kapaklarının iç kısmını ve gözlerin beyaz kısmını (sklera) kaplayan, ince ve şeffaf bir zar) etkiler, bunu kornea ve göz kapağı izler.

Birçok göz iltihabı belirtisi, göz kuruluğu ile örtüşür. Bunlar şunları içerir:

– Gözde kızarıklık
– Kaşıntı
– Gözde yanma
– Gözde yabancı cisim hissi
– Göz sulanması
– Şişme
– Virüsler
– Şampuanlar, kir, duman ve havuz kloru gibi tahriş edici maddeler
– Toz, polen veya bazı kontakt lens kullanıcılarını etkileyen alerji gibi alerjenler
– Bazı bakterilerden ve virüslerden kaynaklanan göz enfeksiyonu, kişiden kişiye kolaylıkla yayılabilir, ancak derhal teşhis edildiğinde ciddi bir sağlık riski taşımaz. Bununla birlikte, yeni doğan bebeklerde gözlerdeki kırmızılık, görmeye engel olabilecek bir enfeksiyon olabileceği için acilen doktora başvurmak gerekir.
Göz iltihabı tedavisi
Göz iltihabı zamanla fark edilir ve tedavi edilirse, iyileşme süreci genellikle karmaşık değildir. Bakteriler enfeksiyonun sebebi ise, antibiyotik göz damlaları tedavi için kullanılır.
Alerjik reaksiyon durumunda, mümkünse alerjenle temastan kaçınılmalıdır. Alerji özel göz damlaları ile hafifletilebilir.
– Ellerinizi sürekli yıkayın,
– Enfeksiyon kapmış kişilerin havlu, yastık gibi eşyalarını kullanmayın.
– Havuzların bakımlarının titizlikle yapılmış olduğunu kontrol edin ve enfekte kişilerin girdiği havuza girmeyin.

YORUMLAR


    0 YORUM