USD
EURO
ALTIN

İHKİB Başkanı Gültepe: 5.2’lik kur kaybettirir

Gültepe, döviz kuru seviyesinin ihracatçının para kazanacağı ve hayatını sürdüreceği bir seviye olmadığına dikkat çekti

İHKİB Başkanı Gültepe: 5.2’lik kur kaybettirir
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, döviz kuru seviyesinin ihracatçının para kazanacağı ve hayatını sürdüreceği bir seviye olmadığına dikkat çekti.

Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan röportajın ilgili bölümü şöyle:

-2018 sektör açısından nasıl geçti?

– Kötü bir yıl değildi. Ama yüzde 10 büyüme hedefine ulaşamadık ve yılı 17 milyar 642 milyon dolarla kapattık. Bir önceki yıla göre değer bazında yüzde 3.6, miktar bazında yüzde 7 artış oldu. Sektör olarak ihracatta ikinci büyük sektör konumumuzu devam ettirdik. Hedefe ulaşamamamızın ana nedeni 12’nci ayda Avrupa’ya yaptığımız ihracatın düşmesi.

2018 dalgalı bir yıldı. Özellikle ağustosta kurun yükselmesi başta hammadde enerji ve diğer maliyetleri çok yükseltti. Maliyet yapma noktasında sıkıntı yaşadık. Yurtdışı müşterilerimiz indirim istedi. O nedenle kilogram başına birim fiyatlarımız 2017’ye göre düştü.

-2019’a nasıl başladınız, hedefleriniz neler?

– Ocak ayı ihracatı yüzde 0.4 düştü. Geçen yıl ile başa baş. Yılı yeni yatırımlar ve katma değerli ürünlerle yüzde 10 ihracat artışıyla kapatmayı planlıyoruz.

-Şu anda kurun bulunduğu seviye sizi memnun etmiyor mu?

– Kurun bulunduğu seviye ihracatçının para kazanacak ve hayatını sürdüreceği bir seviye değil. Çünkü bütün maliyet hesapları müşteriyle yaptığımız pazarlıklar ve fiyatları verdiğimiz kur seviyesi doların 6 TL, Avro’nun 7 TL ve Paund’un 8 TL olduğu seviyedir. Ama kurda aşırı bir dalga var Bir de sattığın ürünün fiyatında kura bağlı yüzde 15 gerileme var. Kurların bu seviyesi ihracatçılar açısında olumlu bir durum değil. Enflasyon oranında da kurun yıllık bazda artması lazım. Aksi halde herkes bundan zarar görür.

-Kur dediğiniz seviyelere çıkar mı, bu yıl için var mı bir öngörünüz?

– Biz rekabet edeceğimiz, malımızı satabileceğimiz bir kur istiyoruz. Tabii ki kurun birden 6 liraya çıkmasını istemiyoruz. Türkiye’nin ithalat yapmadan ihracatının da büyüme şansı yok. Bizim sektörde yüzde 15-20 oranında ithalat var. Ama bilmeliyiz ki kurlar yıl sonuna doğru 6 TL’ye yaklaşırsa biz de fiyat politikalarımızı stratejilerimizi ona göre planlarız.

-Bu dönemde ve hareketli kur ortamında uzun vadeli plan yapabiliyor musunuz?

– Tabii ki yapamıyoruz. Daha kısa vadelerle dönülüyor. Çünkü kurun oturacak olduğu seviyeyi bilmediğimiz için çok uzun vadeli plan yapmak firmalara zarar verebilir.

-Yakın zamanda aralarında Collezione’nin de olduğu birçok büyük tekstil firması konkordato ilan etti, niye bu aşamaya gelindi?

– Özellikle mağazalaşma ve perakende sektöründeki sorunlardan kaynaklanıyor. Fizibilite çalışması yapılmadan çok fazla mağaza açanlar oldu. Finansa ulaşma noktasında da firmalar sıkıntı yaşadı. Yüzde 25 faizle ekonomi dönmez.

YORUMLAR


    0 YORUM