USD
EURO
ALTIN

IMF Başkanı Lagarde: Fırtınaya hazır olun

Lagarde, “Fırtınaya hazırlıklı olun” ifadesini kullandı.

IMF Başkanı Lagarde: Fırtınaya hazır olun
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Beklenmedik bir hızla yavaşlayan küresel ekonomi için IMF Başkanı Lagarde, “Fırtınaya hazırlıklı olun” ifadesini kullandı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, küresel ekonominin beklentilerin üstünde bir hızla yavaşladığını belirterek, küresel ekonomiyi etkileyen “dört bulutun” olası bir “fırtına” yaratabileceği uyarısında bulundu.

Dubai’de World Government Summit kapsamında söz alan Lagarde, ülke yönetimlerinden, olası bir fırtınaya karşı hazırlıklı olmalarını istedi.

Söz konusu riskler arasında “ticari gerginlikler ve ek gümrük vergileri artırımı, finansal sıkılaşma, Brexit süreci belirsizliği ve Çin ekonomisindeki artan gerileme” olduğunu belirten Lagarde, ABD ve Çin arasındaki ticari gerginliğin etkilerinin şimdiden görülmeye başladığını dile getirdi.

Lagarde, “Bu gerginliğin nasıl yatışacağını bilmiyoruz fakat şimdiden ticaret ve piyasadaki güveni etkilemeye başladığını görebiliyoruz” ifadesini kullandı.

IMF Başkanı ayrıca hükümet ve şirketlerin yüklü borç masraflarının da çeşitli riskler olduğuna dikkat çekti ve şunları söyledi:

“Havada çok fazla bulut olduğunda, fırtınanın çıkması için gereken tek şey bir yıldırımdır.”

YORUMLAR


    0 YORUM