USD
EURO
ALTIN

Kış aylarında daha iyi bir cilt için 4 öneri

Dermatoloji Uzmanı Eylem Acar, cildimizin kışın ekstra bakıma ihtiyacı olduğunu belirterek şu önerilerde bulundu:

Kış aylarında daha iyi bir cilt için 4 öneri
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

1-İyi temizleyin ve nemlendirin: Her zaman olduğu gibi kış aylarında da cilt bakımında temel kural cildin iyi temizlenmesi ve nemlendirilmesidir. Kışın cildimiz daha çok kuruduğu için nemlendirici ihtiyacı daha da önem kazanacaktır. Yüz ve vücut deri tipine uygun nemlendiriciler (gliserin, vazelin, üre, laktik asit, hyalüronik asit içerenler) her banyodan sonra uygulanmalı ve kuruluğa engel olacak şekilde daha sık kullanılmalıdır.

2-Kış güneşinden korunun: Güneşten korunmak yazın olduğu gibi kış mevsimde de önemli. Maalesef kışın da güneş ışınlarının olumsuz etkilerine maruz kalıyoruz. Bu nedenle kış mevsiminde dışarı çıkmadan yarım saat önce güneş koruyucu kullanın.

3-Egzama ve kepeğe karşı önlem alın: Düşük nem ve ısı kaynakları egzamalarda şiddetlenme ve kaşıntıda artış yapabilir. Bu hastaların çevre şartlarının değiştirilmesi şarttır. Yıkanma alışkanlıkları gözden geçirilip, alkali sabun ve şampuanların sık kullanımı önlenirken; her banyo sonrası yağlı, diğer günler su bazlı nemlendiriciler ve duş yağı kullanımı önerilir.

4-Kış tatilinde dikkatli olun: Özellikle kayak yapanlar için en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri de cilt yanıkları olarak karşımıza çıkıyor. Önemsenmeyen kar yanıkları ise lekelenmelere hatta daha ağır belirtilerle birlikte cilt kanserine neden olabiliyor. Çünkü karlı ortamda güneş ışınlarının etkisi her 300 metrede 4 kat artmaktadır. Cildi kurutan soğuk hava ve kış güneşinden korunmanın en büyük yardımcılarından biri nemlendirici güneş kremleridir. Kuru cilt, kar yanığına karşı daha hassas olur. Güneş koruyucunun 2-3 saatte bir de yenilenmesi gerekir.

YORUMLAR


    0 YORUM