USD
EURO
ALTIN

Sarı Yelekler eylemi: Bir göstericinin eli parçalandı

Sarı Yelekliler’in 13 haftadır süren protestolarında şiddet artıyor

Sarı Yelekler eylemi: Bir göstericinin eli parçalandı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Fransa’da Sarı Yelekliler’in 13 haftadır süren protestolarında şiddet artıyor. Protestolara polisin müdahalesi sırasında bir eylemcinin elinin parçalandığı öğrenildi.

Başkent Paris’teki Ulusal Meclis çevresinde eylemcilerle polis arasında çatışmalar yaşandı.

Fransa’da 13 haftadır devam eden Sarı Yelekler eylemlerinin bugünkü bölümünde eylemcilerden birinin eli parçalandı. Yaşananlara polisin kullandığı biber gazı kapsülünün sebep olduğu kaydedildi. Fransız polisi, özellikle başkent Paris’teki Ulusal Meclis yakınlarında eylemcilere biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etti.

Yerel medyada çıkan haberlere göre başkent Paris’teki protestolar sırasında elinden yaralanan eylemci, olay yerindeki ilk müdahalenin ardından itfaiyeciler tarafından hastaneye götürüldü. Olayla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

Görgü tanıklarından biri ise yaşananlara polisin Ulusal Meclis’e yürümek isteyen eylemcileri biber gazıyla durdurmak istemesinin sebep olduğunu kaydetti.

CNN Türk, 30 yaşlarında olduğu belirtilen eylemciye diğer Sarı Yelekliler ve bir doktorun yardımcı olduğunu aktardı. Habere göre bir eylemci mağduru ‘elini görmemesi için’ tutarken diğerleri parçalanan eli su ile temizlemeye çalıştı.
Son iki haftada toplanan sarı yelekli sayısında bir artış olduğu saptandı, İçişleri Bakanlığı’na göre Fransa genelinde 2 Şubat’ta toplam 58 bin eylemci sokaklardaydı. Sarı Yelekliler’e göreyse protestocu sayısı 116 bin.

Resmi kayıtlara göre sarı yelekli gösterilerin başlangıcından itibaren eylemlerde bin kadar polis ve bin yedi yüz gösterici yaralandı.

Fransa’da katılımcılarının otomobillerde bulundurulması zorunlu olan, fosforlu sarı yelek giymesi nedeniyle ‘sarı yelek’ (gilet jaunes) olarak adlandırılan ve kasım ayında başlayan eylemler 13 haftadır devam ediyor.
Hükümet, eylemlerin ardından ocak ayında yürürlüğe girmesi planlanan benzin ve mazottan alınan vergilerdeki artışla ilgili geri adım atmıştı.

YORUMLAR


    0 YORUM