USD
EURO
ALTIN

Ayvanın faydaları nelerdir?

100 gramında yalnızca 40 kalori bulunan ayvanın meyvesinin…

Ayvanın faydaları nelerdir?
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

100 gramında yalnızca 40 kalori bulunan ayvanın meyvesinin yanı sıra yaprağı ve kabuğu da oldukça faydalıdır. Öyle ki ayvanın yaprağında meyvesinden çok daha fazla fenolik bileşik bulunuyor. Bu yaprakların kış aylarında kurutulup çay formunda tüketilmesi birçok sağlık uzmanı tarafından öneriliyor.

Özellikle kış aylarında severek tüketilen ayvanın faydaları saymakla bitmiyor. Madde halinde sıralamak gerekirse; ayvanın faydaları şu şekilde özetlenebilir:

Kilo vermeye yardımcı olur

Ayva, glisemik indeksi oldukça düşük bir meyvedir. Dolayısıyla tüketim anından itibaren kan şekerini yükseltmez. Bu da diyabet sorunu olanların diyet programlarında rahatlıkla ayvaya yer vermeleri için önemli bir özelliktir. Ayva ayrıca yoğun lif içeren yapısı sayesinde tokluk süresini azaltır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Ayvanın içeriğinde yoğun oranda C vitamini bulunur. Ayva bu sayede bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar. 1 adet ayva günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 25 ini karşılarken ayva tüketimiyle birlikte vücut patojen, virüs ve bakterilere karşı daha dayanıklı bir mücadele içine girebilir.

Saçların uzamasını sağlar

Çinko, bakır ve demir gibi mineralleri yoğun oranda içeren ayva, kan dolaşımının artmasını sağlayarak saçların diplerine daha fazla miktarda oksijen ulaşmasını mümkün kılar. Bu sayede saçların güçlenmesi ve uzaması daha kısa sürer.

Cildi gençleştirir

Demir, kırmızı kan hücrelerinin üretimi için oldukça gerekli bir mineraldir. Ayva yoğun olarak demir içermesinin anı sıra çinko ve bakır mineralleri açısından da zengin bir meyvedir. Bu mineraller de kırmızı kan hücrelerinin üretimine olumlu yönde katkı sağlarken söz konusu hücreler, dokular arasında taşınan oksijen miktarını belirler. Bu hücrelerin sayısında artış görülmesi, dokuların arasında taşınacak oksijen miktarının da artacağı anlamına gelir. Bu da cildin canlı ve genç kalmasını mümkün kılar.

Sindirime ve kabızlığa iyi gelir

Ayva, lifli yapısı nedeniyle sindirim sistemine faydalı bir meyvedir. Bu lifler sayesinde vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını sağlayan ayva, dışkının normal hacminin oluşmasını sağlaması açısından kabızlığa iyi gelir. Bu özelliği ile ishalin de önüne geçen ayva, gaz problemleri ve sindirim rahatsızlıkları için uzmanlar tarafından haşlanmış olarak tüketimi tavsiye edilmektedir.

Tansiyonu dengeler, kalp ve damarları korur

Ayvanın içerisinde bolca miktarda bulunan potasyum minerali, kan basıncının düzenlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu özelliği ile tansiyonu dengeleyen ayva, kalp-damar sağlığını korumuş olur. Tansiyonun dengede olması, koroner kalp rahatsızlıkları, inme, kalp krizi risklerini ortadan kalkmasına neden olur.

Kansızlığa iyi gelir

A ve B vitaminleri açısından zengin olan ayva, düşük şekeri oranı ile birlikte insanda rahatlatıcı ve sakinleştirici özellik gösterir. Bunların yanında ayvadaki yüksek demir minerali içeriği, kan hücrelerini üretimini artıracağından kansızlık oluşumunu bir şekilde önlemiş olur. Anemi hastası olanlar için günlük ayva tüketimi önemli bir yardımcı besin olabilir.

Ağız kokusunu önler

Anti-bakteriyel olan ayva, bu özelliği ile ağız içerisindeki rahatsızlıkların oluşumunu önlediği gibi bu sebeple oluşacak kötü koku oluşumunun önüne geçilmiş olur. Ağızdaki bakterilerin yok olmasını sağlayan ayva tüketimi ile kötü nefes kokusu azalmış hatta yok olacaktır.

YORUMLAR


    0 YORUM