USD
EURO
ALTIN

Bermuda Üçgeni Ve Kayıp Vakalar

Araştırmaya açık olan insanlar uzaya çıkmak için roketler tasarlayıp bu roketler sayesinde…

Bermuda Üçgeni Ve Kayıp Vakalar
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Araştırmaya açık olan insanlar uzaya çıkmak için roketler tasarlayıp bu roketler sayesinde başka gezegenler hakkında bilgi edinmek amacıyla her türlü çalışmayı yapmaktadırlar.

Bununla da kalmayan meraklı bilim adamları, farklı gezegenlere keşif araçları gönderir ve gönderilen bu keşif araçları, bizlere o gezegenin atmosferi, manyetik alanı ve ortamı hakkında bilgiler aktarır.

Fakat iş yaşadığımız dünyayı keşfetmeye gelince, aynı çaba maalesef gösterilmez.

Bermuda Üçgeni, Atlas Okyanusu’nda Miami (Florida) ile Porto Riko’daki San Juan ve Bermuda adaları arasındaki bölgeye verilen isimdir. Bu bölge, iz bırakmadan kaybolan çok sayıda geminin ve uçağın gizemli hikâyeleriyle dolu olduğu için tarihe geçmiştir.

Bir önceki yazımda; Trans World Airlines’a ait Lockheed L-049 Constellation modeli Star of Lisbon isimli uçağın, aynı bölgede, 92 kişi ile birlikte gizemli bir şekilde kaybolduğunu dile getirmiştim.

Bu defa sizlere, o bölge hakkında yapmış olduğum daha kapsamlı araştırmayı paylaşmak istedim.

Bermuda şeytan üçgeni ile ilgili hazırlanmış olan bu yazı, bir önceki makalenin gerçekliği ile ilgili akıllarda soru işaretlerinin olması neticesidir.

Bu yazı tamamen bilgi kaynaklı olduğu için bu gizemli olayların doğru olup olmadığını siz değerli okuyucuların takdirine bırakıyorum…

Bu efsanelerin ortaya çıkış nedeni; bölgedeki batan gemilerin ve düşen uçakların normal hadiseler dışında, yani kaza sonrası her hangi bir kalıntı, iz veya o yolculukta bulunan insanlardan hiçbir eserin bulunmamasıdır.

Yapılan araştırmalara göre son 100 yılda kaybolan gemi, uçak ve insan sayısının, binleri geçtiği öğrenilmektedir.

Bu bölgenin, Türkiye topraklarının yaklaşık iki katı olmasını da göz önünde bulunduralım.

Bermuda Üçgeni’ndeki bilinen ilk gizemli olay, Flight 19 görevi sırasında ABD donanmasına ait beş bombardıman uçağının 1945 yılında Atlas Okyanusu’nun Florida kıyılarına yakın bölgesinde 14 mürettebatla birlikte ortadan kaybolmasıydı.

Son telsiz konuşmalarından uçakların pusulalarının düzgün çalışmadığı ve pilotların yönlerini kaybettikleri anlaşılıyordu. 5 Aralık 1945’te gerçekleşen olay sonrasında yüzbinlerce kilometrekare alan aranmasına rağmen mürettebata ve uçakların enkazına dair bir iz bulunamadı.

Kaybolan beş uçağı bulmak için aynı yere 13 personeli ile bir deniz uçağı gönderildi. Ancak o uçaktan da bir süre sonra haber alınamadı.

6 uçağın kaybolmasının ardından tarihin en büyük arama kurtarma çalışması yapıldı ama hiçbir sonuca ulaşılamadı.

Uçuş 19 bu olaylardan sadece bir tanesi. Bunun gibi birçok uçak kaybının yanı sıra bir o kadar da batan gizemli gemiler mevcuttur.

Bu kaza kayıtlarına wikipedia’daki kayıp listesini inceleyerek tekid edebilirsiniz:

Wikipedia kayıp kayıt listesine göre 1945-2017 yılları arası toplam 14 uçak vakıası ve 1800-2015 yılları arası da toplam 12 gemi kazası gerçekleşmiştir.

Tüm bu gizemli olaylara rağmen anlık hava trafiğini aktaran sitelere baktığımızda Bermuda üçgeninden birçok uçak seyahati yapıldığı görülmektedir.

Aynı şekilde gemi trafiğine baktığımızda da birçok seferin olduğu da görülmektedir.

Bu durum istatistiksel olarak daha fazla kaza, dolayısıyla kayıp olaylarının sayısının artması anlamına geliyor.

Bilim adamlarının ve meraklı araştırmacıların Bermuda üçgeni hakkında birçok görüşü bulunmaktadır.

Öncelikle ldukça tehlikeli ve büyük deniz canlılarının yer aldığı bir nokta. Dragon balığı olarak bilinen oldukça ürkütücü bir görünüşe sahip olan bir balık türünün yanında pek çok tehlikeli ve az rastlanan türe, bu sularda denk gelmek mümkün. Peki, kayıplara yol açan bu canlılar mı? Tabiki hayır…

Gelin açıklanan teorileri hep birlikte değerlendirelim:

Derin suların olduğu bir bölge

Bermuda Üçgeni bölgesi, Atlas Okyanusu’nun en derin yeri olan Porto Riko Çukuru’na (derinliği 8400 metreyi aşıyor) ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla bu bölgede kaza geçiren gemilere ya da uçaklara ait hiçbir iz bulunamamasının nedeni derin sular olması da ihtimaller dâhilindedir.

Metan baloncukları

Denizdeki metan baloncukları, Bermuda Üçgeni bölgesindeki gemilerin batmasının nedenlerinden biri olabilir deniliyor.

Metan gazı, buz kristallerinden oluşan bir kafesin içine hapsolmuş şekilde (metan hidrat olarak isimlendirilir) katı halde bulunabilir. Okyanus tabanında bulunan metan hidrat rezervlerinin ısınması ya da üzerindeki basıncın azalması sonucu metan tekrar gaz haline dönüşebilir. Uzmanlar bu baloncukların geometrik şekiller çizerek hareket ettiğini ve oradan geçen bir geminin bu akıma dayanamayarak kaybolduğunu düşünüyor.

Peki öyleyse uçaklara ne oldu?

Bilim adamları okyanusun derinliklerinde oluşan metan gazinin çok yoğun ve güçlü biryapıda olabileceğini ve şu üzerine çıkarak bölgede geçen bir uçağı etkileyebileceğini belirtiyor. Aslında metan gazı sadece Bermuda üçgeninde değil Dünyanın her tarafında olan bir gaz, ancak açığa çıktığında bu tarz kazalara sebep olabiliyor. Siz ne düşünüyorsunuz ?

Hava koşulları

Bu bölgede hava koşullarının aniden değişmesi ve beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan şiddetli fırtınalar uçakların ve gemilerin kaza geçirerek ortadan kaybolmasına neden olmuş olabilir.

Manyetik alan

Bermuda Üçgeni’yle ilgili efsaneleri açıklamaya çalışan görüşlerden birine göre, bu bölgede Dünya’nın manyetik alanında ortaya çıkan düzensizlikler uçaklarda ve gemilerde yön bulmayla ilgili sorunlara neden oluyor.

Okyanus akıntıları

Diğer bir görüşe göre bu bölgedeki okyanus akıntılarının çok hızlı ve düzensiz olması, kazaların kalıntılarını kısa sürede yok ediyor.

Bilimsel temelleri olan bu açıklamaların yanı sıra Bermuda Üçgeni bölgesinde suyun altında gömülü olduğu düşünülen kayıp şehir Atlantis’ten uzay zaman eğilmelerine kadar bu bölgede yaşanan gizemli kayıp olaylarını açıklamaya çalışan fantastik görüşler de var.

Yazının başında Bermuda üçgeninin Türkiye topraklarından yaklaşık iki katı olduğunu söylememin sebebi; kimi insanların, bu tür kazaların Bermuda üçgeni dışında da yaşanılabileceğini söylemesiydi. Ama bu bölge dışında yaşanan tüm kazaların sebebi açıklanabiliniyor ve kaza kalıntılarına, kaybedilen insanların cesedlerine ulaşılabilinmesini de gözardı etmemek gerek.

Bu tür gizemli olaylar hakkında görüşlerinizi almaktan mutluluk duyarız… Saygılar…

Erkam Yerenler

YORUMLAR


    0 YORUM