USD
EURO
ALTIN

Bu defa konu Venezuela: ABD dışişleri yine ‘Türkiye’ye yaptırım’ dedi

ABD Dışişleri Bakanlığı Venezüela Özel Temsilcisi Elliott Abrams, Ankara’nın…

Bu defa konu Venezuela: ABD dışişleri yine ‘Türkiye’ye yaptırım’ dedi
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

ABD Dışişleri Bakanlığı Venezüela Özel Temsilcisi Elliott Abrams, Ankara’nın Caracas’le ilişkilerine ‘mali yaptırımlar’ bağlamında baktıklarını söyledi.

Böylece Washington, İran’a ambargo ve Rusya’dan S-400 alımına ek olarak Venezuela meselesinde de Türkiye’ye yaptırım ihtimalini üst düzeyde telaffuz etmiş oldu.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Venezuela özel temsilcisi Elliott Abrams Dışişleri Bakanlığı basın brifinginin başında gazetecilerden gelen soruları yanıtladı. Venezuela temsilcisine Türkiye’nin Maduro rejimine verdiği destek ve iki ülke arasındaki altın ticareti soruldu.

Abrams, yaptırımlardan bahsederek şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’nin Maduro’ya verdiği destek Amerika’nın politikasına ters ve bu politika yardımcı olmuyor. Türkiye’nin bu desteği verme yöntemlerine ABD Maliye Bakanlığı yaptırımları bağlamında bakmayı sürdüreceğiz.”

Yaptırımlara devam

 

ABD Terörizmin Finansmanıyla Mücadeleden Sorumlu Hazine Bakan Yardımcısı Marshall Billingslea de 1 Şubat’ta Türkiye’nin özellikle Venezüela ile altın ticaretini incelediklerini söylemişti. Billingslea o günlerde Ankara’ya gelerek konunun çözümünü ve ABD’nin görüşlerini iletmişti. Akabinde 13 Şubat’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Venezuela altınını Çorum’da işleme konusunda temas yürütüldüğünü ilan etmişti.

Abrams, kaç kişiye ve kimlere ülkeye giriş yasağı konulduğuna ilişkin detay vermekten kaçınırken, Maduro hükümetine karşı bu tarz yaptırımlar uygulamaya devam edeceklerini kaydetti.

 

YORUMLAR


    0 YORUM