USD
EURO
ALTIN

Cezayir’de Buteflika adaylığını çekti, seçimler ertelendi!

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika, cumhurbaşkanlığı seçimlerini ertelediğini…

Cezayir’de Buteflika adaylığını çekti, seçimler ertelendi!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika, cumhurbaşkanlığı seçimlerini ertelediğini ve 5. dönem adaylığını geri çektiğini beyan etti. Diğer yandan, Başbakan Ahmed Yahya’nın da istifa ettiği ileri sürüldü. Yeni Anayasanın referanduma sunulacağı gözlemlendi.

 

Cezayir’de Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika, beşinci dönem adaylığını geri çektiğini belirtti. Buteflika aynı zamanda 18 Nisan’da yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçiminin ileri bir tarihe erteleneceğini de ilan etti.

 

Diğer yandan, Başbakan Ahmed Yahya’nın da istifa ettiği beyan edildi.

 

Yeni Anayasanın referanduma sunulacağı bildirildi.

 

Buteflika’nın 20 yıllık iktidarını uzatma girişimine karşı öğrenciler, sendikalar, avukatlar dahil on binlerce kişi iki haftadır sokaklarda protesto gösterileri yapıyordu.

 

Açıklama İsviçre’den dönünce geldi

 

Muhalifler, Buteflika’nın ordunun ve elit iş dünyasının çıkarlarının korunması için iktidarda kaldığını iddia ediyordu.

 

Pazartesi günü 1000’den fazla hâkim seçimleri denetlemeyeceklerini, din adamları da vaazlarında hükümetin taleplerine yer vermeyeceklerini öne sürmüştü.

 

Protesto gösterileri, Cezayir’in şeffaf olmayan güçlü güvenlik yapılanmasını da sarstı. Cezayirlilerin ‘le pouvoir’ (güç) olarak andığı ülkenin gizli askeri yapılanmasının da göstericilerin yanında olduğu haberleri geliyordu.

 

2013’te felç geçiren ve tekerlekli sandalye kullanan 82 yaşındaki Buteflika, 24 Şubat’tan beri İsviçre’de tedavi görüyordu. Buteflika, İsviçre’den Pazar günü döndü. Cumhurbaşkanlığı’nın açıklaması da Pazartesi günü yapıldı.

 

Buteflika 1999 yılından bu yana iktidardaydı. Felç geçirdiği 2013 yılından bu yana kamuoyuna çok çıkmamıştı.

YORUMLAR


    0 YORUM