USD
EURO
ALTIN

Cinsel istismar davasında fikir beyan eden uzmana ceza veren hakim!

Sosyal hizmet uzmanı Onur Uçar, 17 yaşında cinsel istismar mağduru zihinsel engelli bir kız çocuğunun…

Cinsel istismar davasında fikir beyan eden uzmana ceza veren hakim!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Sosyal hizmet uzmanı Onur Uçar, 17 yaşında cinsel istismar mağduru zihinsel engelli bir kız çocuğunun haklarını korumak üzere görevini yapmak istedi. Uçar’a, uzmanlık görüşünü beyan ettiği için ceza verildi.

 

BirGün’den Ekin Akyaz’ın yayınladığı habere göre, İzmir adliyesinde görülen istismar davasında Uçar’a avukatın sanık ve yakınlarının dışarı çıkarılmasını talep etmesi hakkındaki uzman görüşü soruldu.

 

Avukatın talebine destek veren Uçar’a, görüşünü belirttiği için “duruşmanın düzen ve disiplinini bozması, duruşmayı yapılamaz hale getirdiği” gerekçesiyle dört gün müddetle disiplin hapsi cezası verildi.

 

Ceza 7. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ‘hukuka aykırı‘ bulunarak bozuldu.

 

Hakim: Uzman fikir beyan edemez, burada benim sözüm geçer.

 

Tutanaktaki iddiaya göre, duruşmaya geldiklerinde içeride sanık ve sanığın yakınları olduğunu gören avukat, “Bu şartlar altında çocuğun ifade vermesinin doğru olmayacağını” ifade etti.

 

Sanık ve yakınlarının dışarı çıkarılması ve sosyal hizmet uzmanına konu ile ilgili uzman görüşünün sorulması talep edildi. Hâkim sosyal hizmet uzmanının bu konuda fikir beyan edemeyeceğini söyleyerek talebi reddetti.

 

Uçar ise hâkime, “Biz, 12 yıldır yanlış bir iş mi yapıyoruz” diyerek uygulamayı anlatmaya çalıştı fakat iddiaya göre, hâkimden “mahkemede benim sözüm geçer sen sus, daha fazla konuşursan seni tutuklarım” yanıtını aldı.

 

Uçar’ın “Ben sadece görevimi yapıyorum ama isterseniz beni tutuklayabilirsiniz, sizin takdiriniz” demesi üzerine hakim polisleri çağırarak Uçar’ı nezarete gönderdi.

 

Disiplin hapsi kararına itiraz edilmesinin ardından, 7. Ağır Ceza Mahkemesi, Onur Uçar hakkındaki disiplin hapsi tedbirini kaldırdı.

YORUMLAR


    0 YORUM