USD
EURO
ALTIN

Glokom’a göz yummayın! Erken teşhis ile görme kaybını engelleyin!

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Berker, halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen…

Glokom’a göz yummayın! Erken teşhis ile görme kaybını engelleyin!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Berker, halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen hastalık hakkında, “Glokomun oluşumunu engellemek mümkün değildir ancak erken teşhis ile görme siniri hasarını ve görme kaybını engellemek mümkündür” ifadesini verdi.

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nilüfer Berker, “göz tansiyonu” olarak da bilinen “glokom”da erken tanının büyük önem taşıdığını söyleyerek, “Glokomun oluşumunu engellemek mümkün değildir ancak erken teşhis ile görme siniri hasarını ve görme kaybını engellemek mümkündür” dedi.

AA’nın yayınladığı habere göre; Berker, Dünya Glokom Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada glokomun, göz içi basıncının yükselmesine bağlı görme siniri hasarı ve görme alanı daralması ile meydana gelen ve sık görülen bir hastalık olduğunu belirtti.

Halk arasında “göz tansiyonu” ve “karasu hastalığı” olarak da tanınan glokomun, tanıda gecikilmesi durumunda kalıcı görme kaybı ile neticelendiğini söyleyen Berker, dünyada milyonlarca glokom hastası olduğunu ve hastalığın her yaşta ortaya çıkabildiğini öne sürdü.

Sebebi kesin olarak bilinmemekle birlikte bazı faktörlerin glokom riskini arttırdığını anlatan Berker, “Bunların başlıcaları ailede glokom öyküsü, ileri yaş, yüksek miyop, yüksek hipermetrop, şeker hastalığı, kortizonlu ilaç kullanımı, üveit ve göz yaralanmaları olarak sıralanabilir. Glokom dünya üzerinde kalıcı körlüklerin en önemli nedenidir. 40 yaş üzerinde yaklaşık her 40 kişiden birinde görülür.” ifadesini verdi.

“Erken teşhis ile görme kaybını engellemek mümkün”

Nilüfer Berker, bu hastalığın sinsi seyirli olduğunu belirterek şunları söyledi, “Hastalık hiçbir belirti vermeden yavaş yavaş ilerleyip körlükle sonuçlanır. Glokomun oluşumunu engellemek mümkün değildir ancak erken teşhis ile görme siniri hasarını ve görme kaybını engellemek mümkündür.”

Glokom teşhisinin, göz tansiyonu ölçülmesi, göz dibi muayenesi ve görme alanı testi ile konabileceğini aktaran Berker, sözlerini şöyle sürdürdü: “Glokom tedavisinde amaç, göz tansiyonunu düşürerek görme sinirinin göz içi yüksek basınca bağlı zarar görmesini engellemektir. Glokom tedavisinde göz tansiyonunun düşürülmesi için çeşitli göz damlaları, lazer tedavisi ve cerrahi tedavi yöntemleri başarıyla uygulanmaktadır. Glokomun erken tanısı için her yıl düzenli göz kontrolleri yapılması önerilir. Özellikle 40 yaş üzerindeki bireylerde ve ailede glokom öyküsü olanlarda yıllık göz kontrollerinin aksatılmaması gerekir.”

YORUMLAR


    0 YORUM