USD
EURO
ALTIN

Her gün vitamin almak yararlı mı?

LiveScience’ın yayınladığı habere göre, İngiltere, Hollanda, Almanya ve İspanya’da yürütülen…

Her gün vitamin almak yararlı mı?
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

LiveScience’ın yayınladığı habere göre, İngiltere, Hollanda, Almanya ve İspanya’da yürütülen bir araştırma, bir yıl boyunca günlük multivitamin alan kişilerin depresyona girme olasılığının, almayanlarla eşdeğer olduğunu gösterdi. Araştırmaya katılan binden fazla kişinin hepsinin, kilolu veya obez olduğu, depresyon açısından riskli grupta yer aldığı ifade edildi.

Katılımcıların, multivitamin alanlar, plasebo (farmakolojik olarak etkisiz bir ilacın telkine dayalı bir etki ortaya çıkarma hali) verilenler, multivitaminin yanı sıra yeme alışkanlıklarını değiştirmek için davranış terapisi görenler ve placebo kadar etki yarattığı düşünülen takviye alanlar olmak üzere dört gruba ayrıldığı belirtildi.

Bir yıl içinde katılımcıların 105’inin depresyona girdiği, bu sayının dört gruba neredeyse eşit bölündüğü, yeme alışkanlıklarının değiştirilmesi amaçlı davranış terapisinin de işe yarıyor görünmediği söylendi.

Katılımcıların aldığı multivitaminin folik asit, D vitamini, omega-3, çinko ve selenyum içerdiğine işaret edildi. Araştırmanın ayrıntıları “JAMA” dergisinde yayınlandı.

Daha önce yapılan bir araştırma, vücutta belli başlı besin maddelerinin eksikliğinin, depresyon ihtimalinin yükselmesiyle bağlantısı olduğunu gündeme getirmişti.

YORUMLAR


    0 YORUM