USD
EURO
ALTIN

Patlıcanın faydaları saymakla bitmiyor…

Patlıcanın sağlığımıza çeşitli faydaları bulunmaktadır…

Patlıcanın faydaları saymakla bitmiyor…
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Patlıcanın faydalarını kısa bir şekilde özetleyecek olursak; kemik erimesini önlemek, kansızlığı gidermek, kilo vermeye yardımcı olmak, şeker hastalığı riskini düşürmek gibi çeşitli faydaları bulunmaktadır.

Lif kaynağıdır

Lif, mide-bağırsak sağlığı ve düzenli bağırsak hareketleri için patlıcan gereklidir. Dışkınızı toplar, böylece sindirim sisteminiz daha rahat bir şekilde çalışır. Patlıcan aynı zamanda lif, besinlerin emilimini ve gıdaların işlenmesini kolaylaştıran gastrik sıvıların salgılanmasını da sağlar.
Patlıcanın içerisinde yer alan lif miktarı aynı zamanda kalp hastalıklarında da azalma ile ilişkilendirilmiştir, çünkü kalp krizi ve felç ile sonuçlanan arterleri ve damarları tıkayabilen kötü LDL kolesterolünü ortadan kaldırır .

Kilo vermeye yardımcı olur

Patlıcan az miktarda yağ veya kolesterol içerdiğinden,  kilo vermeye çalışan veya obezite ile savaşan insanlar için çok sağlıklı bir besindir. Patlıcanın lif açısından zengin olması da kilo vermeyi sağlamasında büyük bir etken taşımaktadır.  Yoğun lif miktarı ve doyurucu etkisi sayesinde patlıcan, aşırı yemenin önüne geçer bu nedenle de kilo verme şansını arttırır.

Patlıcanın faydaları saymakla bitmiyor... ile ilgili görsel sonucu

Kanseri önler

Lifin yararlı etkileri ile birlikte patlıcanlar çeşitli hastalıklara karşı vücut direncini arttırmaktadır. Patlıcanlar da çok çeşitli hastalıklara ve hastalıklara karşı vücudun en iyi savunma hatlarından biri olan büyük antioksidan kaynaklarıdır. Patlıcanlar, beyaz kan hücrelerinin üretimini ve aktivitesini stimule ettiğinden, bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olan C vitamini içerir.

Kemik sağlığını geliştirirler

Patlıcanın kemik sağlığına, kemik degradasyonu ve osteoporoz riskinin yüksek olduğu insanlar için çok iyi birtakım faydaları vardır.

Patlıcanlar aynı zamanda kemik sağlığına iyi gelen bol miktarda demir ve kalsiyum içermektedirler.

Anemiyi önler

Demir eksiliği beraberinde ölümcül hastalıkları da getirebilir.  Demir eksikliği beraberinde anemi (kansızlık) hastalığının ortaya çıkmasına neden olabilir. Patlıcan içerisinde yüksek miktarda D vitamini barındırmasından dolayı, anemi hastalığının önüne geçmektedir.  Patlıcanın içerisinde kırmızı kan hücrelerini arttıran mineraller bulunmaktadır.

Patlıcanda A vitamini ve fosfor vardır. Patlıcanın en önemli özelliği sinirleri yatıştırmasıdır.

Kansızlığa iyi geliyor. Külde ya da ocak üzerinde pişirebilirsiniz. Bu en sağlıklı pişirme yöntemidir. Damarları yüksek kolesterolün yarattığı kötü etkilerden korur.

Aynı zamanda hayvanlar üzerinde yapılan bir deneyde patlıcan yiyenlerin mide kanserine yakalanmadığı görülmüş. Kasların gelişimine yardımcı oluyor ve kas kasılmalarına da iyi geliyor.

Hazımsızlığa iyi gelerek bağırsakları da iyi çalıştırıyor. Patlıcanı asla çiğ yemeyin, zehirlenebilirsiniz. Mutlaka pişirin.

YORUMLAR


    0 YORUM