USD
EURO
ALTIN

Sizce ülke olarak en çok neye ihtiyacımız var?

1975’te Pol Pot (asıl adı Saloth Sar) Kamboçya’da idareyi ele aldığında o annesinin gölgesinden ayrılmayan 4 yaşında bir kızdı…

Sizce ülke olarak en çok neye ihtiyacımız var?
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

1975’te Pol Pot (asıl adı Saloth Sar) Kamboçya’da idareyi ele aldığında o annesinin gölgesinden ayrılmayan 4 yaşında bir kızdı. Herkes gibi Pol Pot İdaresi onları da şehirden kovmuş, kırsal kesimde bir kampa yerleştirilmişlerdi. Annesi gündüz pirinç tarlasında çalışıyordu. Küçük kız da kapasitesine göre minicik omuzlarına yerleştirdiği değneğin iki ucuna annesinin taktığı mini torbalarda pirinç taşıyordu. Aslında Kızıl Kmerler ileride intikam alırlar korkusuyla çocukların yaşamalarına izin vermiyor, öldürüyorlardı. Bu küçücük kız çocuğu çalışıp faydalı olduğu için midir bilinmez, dokunmuyorlardı.

 

Bir gün tarladan kampa pirinç taşırken ayağı takıldı ve küçük kız yere kapaklandı. Pirinçler sağa sola saçılmıştı. Korku içinde derhal ayağa kalkıp dökülen pirinçleri toplamaya başladı. Durumu görüp sinirlenen bir asker başına bir dipçik indirip yavruyu yere serdi. Yavrucağın başından kan sızıyordu. Olaya az ötede şahit olan annesi canhıraş feryat ederek kızının yardımına koşmak istedi. Fakat aynı asker silahını bu kez annesin alnına nişanladı. En ufak bir hareketinde seni yere sererim, dedi. Annesi çaresiz bir kenarda karanlığın çökmesini bekledi.

 

Karanlık çöküp de herkes ortalıktan çekilince sevgili kızcağızının başında belirdi. Nabzını tuttu; yaşıyordu… Sevinç gözyaşları döktü. Kızının minik bedenini kucaklamadı, adeta elleriyle sarıp sarmaladı, kampa kaldıkları çadıra götürdü. Minicik ellerini ve yüzünü sildi. Yarasına tükürüğünü sürdü. Kampta doktor, hemşire ve ilaç yoktu. Günlerce, haftalarca kızının iyileşmesini bekledi.

 

Yıllar geçti ve Kızıl Kmerler Vietnam’ın müdahalesiyle iktidardan uzaklaştırıldılar. Anne ve kızı 4 yıl sonra kamptan eski evlerine döndüler. Kızıl kmerler gitmişti gitmesine ama geriye üç buçuk milyon ceset ve harabe bir ülke bırakmışlardı. Annesi güzel kızını okula yazdırdı. Kızı okuma azmindeydi. Anneciğim, dedi, bir gün. Okuyup doktor olacağım. Doktor olunca da benim gibi kimsesiz hasta çocukları karşılıksız tedavi edeceğim. Ben doktorsuzluk ne demek kamptaki günlerimde çok iyi öğrendim, dedi.

Annesi ise:“Hayır kızım! Sen doktor olmayacaksın. Bu ülkenin doktordan ziyade adalete ihtiyacı var. Sen hukuk okuyup bu ülkeye en çok ihtiyacı olan şeyi, adaleti getireceksin!,” dedi.

 

İlerde kızı annesinin sözünü dinleyip hukuk okudu. Masterini hukuk dalında Kazakistan’ın Farabi devlet üniversitesinde 1994’te tamamladı 1998’de Kamboçya Dokümantasyon Merkezinde Araştırma ve Analiz Danışmanı olarak çalıştı. 2001’de Kamboçya Kadınlar Birliği Konseyine Genel Sekreter Yardımcısı olarak seçildi. 1 yıl sonra Sivil İşler Departmanında Yargıç ve Direktör olarak atandı. 2004’te Kamboçya Adalet Bakanlığı’nda Devlet Bakanı pozisyonuna yükseltildi. 2007’de yeniden makamı yükseltilerek Adalet Bakanı oldu. O günden bugüne birçok ulusal ve uluslararası kuruluşlarda ülkesine ve insanlığa hizmet etmeye devam ediyor. Bu kızın ismi Sotheavy Chan.

Sizce şu an bizim ülkemize en çok ne lazım? Şıkları veriyorum:

  1. adalet
  2. kalkınma
  3. sağlık
  4. güçlü ordu

Yazının arapçasına buradan ulaşabilirsiniz

Erkam Yerenler

YORUMLAR


    0 YORUM