USD
EURO
ALTIN

ZAMANE FIKRALARI-51

Ben yoruldum, onlar yorulmadı…

ZAMANE FIKRALARI-51
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Ben yoruldum, onlar yorulmadı… Ben yazmaktan, onlar fıkra üretmekten. Nihayet ellinci yazıda durdum; lakin ne mümkün? Nihayet bir fasıl daha açalım dedim.

***

Adamcağızın birini geçenlerde içeri tıkmışlar. Suç malum: Cemate iltisak.. Önce nezarete atmışlar. Nezarethanede, yanına bitkin bir adam daha koymuşlar. Gözleri kan çanağına dönen adam, bunu biraz tedirgin etmiş. Anlayacağınız, adam otçu. Bir süre bakışlarını kaçırsa da en sonunda ister istemez göz göze gelmişler.  Adam bizimkine sormuş, seni neden buraya attılar, diye. Bizimki de olanları anlatmış. Adam vah vah demiş, “Allah yardımcın olsun. Beni yarın salarlar da seni zor bırakırlar.”

***

Bir başkası daha da vahim.Sınırdan geçerken yakın mevkilerde  yakalanan PKK’lı ve hizmet ehli… Kanal:  TRT. Spiker hazretleri buyuruyor:  “Beraber kaçmaları, dayanışmalarının canlı örneği!..” Hey Allahım, mümindeki ferâsete baksanıza. Durumu nasıl da veciz şekilde ifade etmiş.

Gerçi Reis Bey, “ Bunlar PKK’dan daha tehlikeli!” diyerek durumu tavzih etmişti, uzun söze gerek yoktu. Zamanında dağlarda ergonomik kullanım aşamalarından geçip  yolu zindana düşen bir gerilla bayan da içeri düşen bir bacıya aynı mealde iltifatlarda bulunup “Siz bizden daha tehlikelisiniz!” diyerek kızcağızın bağrına kelamdan bir hançer saplamıştı. Güler misin ağlar mısın..

***

Bu süreçte hizmete iltisaktan içeri tıkılan bir mahkum, evine sahip çıkacak kimse kalmayınca ev sahibinden kontratı biten evini tahliye etmesini ister ki biriken kira borcu  başına bela olmasın. Bir türlü sonuç alamayınca mahkemesine bakan hakime müracaat eder, “Ev sahibim kontrat bittiği halde evi tahliye etmiyor. Bu hususta yardım istiyorum.” der. Bir, iki, üç derken bir türlü yardım alamaz; müracaatlarına dönmezler. Mahkeme günü hakime çatar, defalarca müracaat ettiğim halde dönülmedi, der. Hakim pişkin, “Ne oldu ki, tahliye talep ettin, kabul görmedi.” buyurur. Adam der ki: Keşke talebimi düzgün okusaydınız, oradaki tahliye talebi benimle ilgili değil, evimle alakalıydı…

Daha gidecek çok yolumuz var; zira bu fıkralarla mı yoksa bu trajikomik dönemin son bulmasıyla açılacak yeni bir koridorda mı bakalım…

Kerem Umar

YORUMLAR


    0 YORUM