USD
EURO
ALTIN

“250,000 dolar yatırım karşılığında T.C vatandaşı olun!”

Yeni adıyla İstanbul Havalimanı’nda yurt dışından gelen yolcuları…

“250,000 dolar yatırım karşılığında T.C vatandaşı olun!”
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Yeni adıyla İstanbul Havalimanı’nda yurt dışından gelen yolcuları “İstanbul’a hoş geldiniz. 250,000 dolar yatırım karşılığında T.C vatandaşı olun” yazılı reklam panoları karşılıyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçiş bedeli, AKP’nin ‘yerli ve milli’ söylemine rağmen bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Eylül 2018’de yürürlüğe giren yönetmelikle ucuzlatılmıştı.

Vatandaşlık kazanabilmek için karşılanması gereken en az 2 milyon dolar tutarında sabit sermaye yatırımı şartı, 500 bin dolar veya karşılığı döviz ya da Türk lirası olarak değiştirildi.

En az 1 milyon dolar tutarında taşınmazın tapu kayıtlarına üç yıl satılmaması şerhi koyulmak şartıyla satın alınması hükmü de yönetmelikle değiştirildi. 250 bin dolar veya karşılığı döviz ya da Türk lirası tutarında taşınmazı alan yabancılar bu haktan yararlanabilecek.

Mescitler açık değil mi, yoksa bulunamıyor mu?

Daha yeni açılmasına rağmen İstanbul Havalimanı’ndan gelen skandal haberlerin arkası kesilmiyor. Bir kenarda dolar cinsinden yatırım karşılığı vatandaşlık reklamları, diğer tarafta mescit bulamayan veya başka bir sebeple vatandaşların ortalıkta namaz kılmak zorunda kalması.

Sosyal medyada paylaşılan bir diğer görüntüde ise bir grup insan, havalimanının ortasında yerlere konan seccadeler üzerinde namaz kılıyor. Bu kişilerin neden ortalıkta namaz kıldığı veya buna neden imkan tanındığı bilinmiyor.

Mescitlerin henüz açılmamış olması veya açık olanların uzak kalması, bulunamaması gibi sebeplerin bu tercihte etkili olabileceği belirtiliyor.

YORUMLAR


    0 YORUM