USD
EURO
ALTIN

Afrika’dan Dicle Vadisi’ne şahin göçü

Afrika kıtasındaki şahin sürüleri, yaz mevsimini geçirmek ve üremek üzere…

Afrika’dan Dicle Vadisi’ne şahin göçü
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Afrika kıtasındaki şahin sürüleri, yaz mevsimini geçirmek ve üremek üzere Diyarbakır’daki Dicle Vadisi’ne geldi. Vadiye renk katan şahinlerin bir süre sonra yaz mevsimini geçirmek ve üremek üzere Türkiye’nin dört bir yanına dağılacağı belirtildi.

DHA’nın haberine göre, 20 yılı aşkındır bölgede kuşları gözlemleyen Prof. Dr. Ahmet Kılıç, şahinlerin bir süre sonra Türkiye’nin dört bir yanına dağılacağını ve yaz mevsiminde üreyeceğini belirterek, “Bu şahinler sonbahar mevsiminde ailenin yeni bireyleriyle beraber yeniden geldikleri Afrika ülkelerine dönecek ve kışı orada geçirecekler” dedi.

Afrika’dan Dicle Vadisi’ne şahin göçü ile ilgili görsel sonucu

Beş şahin türümüz var

Şahinlerin çiftçi dostu olduğunu, tarla faresi, kertenkele, kurbağa, yılan yediğini anlatan Prof. Dr. Kılıç, şunları söyledi: “Diyarbakır’da baharın gelişi ile birlikte güneyden konuklarımız var. Dicle Vadisi önemli yerlerden biridir. Onların hem dinlendiği hem de avlandığı yer için korunaklı bir bölge. Buradan, Güneydoğu’da bunlar çevreye yayılacaklar. Beş şahin türümüz var, bunlar birbirlerine yakın görünümde ancak farklı türlerdendir. Özellikle ağaçlarda yuva yapmayla bilinirler. Bölgemiz de bu bakımdan oldukça verimlidir. İnsanların da ilgisi var. Bu konuda bizim yıllardan beri gördüğümüz, şahinlere karşı insanların kötü bir etkisi yok.”

Afrika’dan Dicle Vadisi’ne şahin göçü ile ilgili görsel sonucu

Kaçak av uyarısı

Şahinlerin kaçak avcılar tarafından avlanmasına fırsat vermeyeceklerini ifade eden Prof. Dr. Ahmet Kılıç, “Son yıllarda duyuyoruz, bazı kaçakçılık işleri ile uğraşanlar kızıl şahinlere müdahale ediyor. Bu konuda bölge halkımızdan beklentimiz, bunlara fırsat verilmemesidir. Kaçak avcılar, yavruları yuvadan alıyor ve bunları eğiterek satıyorlar. Bunları hem avlanma hem de kaçakçılık işlerinde kullanabiliyorlarmış. Yumurtalar, yavrular alınınca bir yıllık emek boşa gidiyor. Bu konuda da bölge halkından ricamız, hassas olmalarıdır” diye konuştu.

 

 

YORUMLAR


    0 YORUM