USD
EURO
ALTIN

Basın özgürlüğünde 157’nci sıradayız!!!

Sınır Tanımayan Gazeteciler’in 2019 Yılı Basın Özgürlüğü Endeksi’ne göre…

Basın özgürlüğünde 157’nci sıradayız!!!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Sınır Tanımayan Gazeteciler’in 2019 Yılı Basın Özgürlüğü Endeksi’ne göre Kuzey Kore bile 180’inci basamaktan 179’uncu basamağa çıkarken, Türkiye 157’inci basamakta kaldı.

Türkiye’de ‘basın özgürlüğü’ konusunda hiç bir ilerleme yok. Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün her sene yayımladığı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Türkiye, bu yıl da tıpkı geçtiğimiz yıl gibi 157. sırada yer aldı. Venezuela, Rusya, Bangladeş ve Irak bile Türkiye’nin önünde!

Paris merkezli Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü 2019 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ni yayımladı. 2017’de 159’uncu sırada yer alan Türkiye, geçtiğimiz yıl 2 basamak gerilemişti. Erdoğan yönetimindeki ülke, Venezuela, Rusya, Bangladeş ve Irak’ın ardından 157. sırada yer alarak bu yıl da listedeki yerini korudu. Endekste bu yıl da ilk sıradaki ülke değişmedi: Norveç. Norveç’i Finlandiya ve İsveç izledi. Listenin son sırasında ise Türkmenistan yer aldı. 2017 ve 2018 yıllarında son sırada olan Kuzey Kore bu kez 179’uncu basamakta!

RSF, raporunda, ‘en büyük medya grubunun (Doğan Grubu) hükümet yanlısı bir holding tarafından satın alındığı Türkiye’de kalan birkaç eleştirel yayın organının üzerindeki baskının da sürdüğünü’ belirtti. Raporda, ‘dünyada en fazla profesyonel gazetecinin hapiste olduğu ülke konumundaki Türkiye’nin sistematik olarak önleyici gözaltıya ve bazen müebbete kadar varan uzun hapis cezalarına başvurduğu’ ifade edildi.

Yargılama öncesi cezaevinde bir yıldan fazla zaman geçirmenin yeni bir norm olduğu aktarıldığı raporda, ülkede hukukun üstünlüğünün ‘kaybolan bir hatıra’ olduğu kaydedildi: “Her yıl binlerce yazıya internette erişimi engelleyen ve insanları sosyal medyada yaptıkları bir ‘like’ (beğenme) nedeniyle hapse atan Ankara, artık bununla da yetinmeyerek video paylaşım sitelerini de kontrol altına almaya çalışıyor.”

YORUMLAR


    0 YORUM