USD
EURO
ALTIN

Çocukların başı neden ağırır?

Toplumda en sık dile getirilen sağlık sorunlarından birisi de baş ağrısıdır…

Çocukların başı neden ağırır?
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu şikayet sadece yetişkinlere özgü değil; çocuklar da baş ağrısından yakınabiliyor. Çocukların tarif ettiği baş ağrıları sıklıkla aileler tarafından “Çocuğun başı ağrımaz ya da çocuktur numara yapıyor” denilerek göz ardı edilebiliyor. Çocuklarda baş ağrısı ve nedenleri hakkında bilgi veren Çocuk Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Gürer, ‘Çocuklarda da migren tipi baş ağrısı olabileceğini hatta bu şikayetlerin altında önemli bir sağlık probleminin de yatabileceğini akılda bulundurmak gerekiyor.’ diyor.

Çocuklarda baş ağrısının nedenleri:

Çürük diş

Kulak iltihabı

Burun tıkanıklığı

Boğaz enfeksiyonu ve diğer enfeksiyonlar

Gözde kırma kusurları

Beyinde su toplanması

Beyinde tümör

Beyinde damar tıkanıklıkları

Beyinde kanama gibi organik bir neden olabileceği gibi, migren ve gerilim tipi, sebebi tam olarak bilinmeyen hastalıklarla ilişkili olabilir.

Tanıda en temel etmen ailenin takibi

Çocuklarda baş ağrısının nedeni iyi araştırılmalıdır. Eğer çocuğunuz sürekli baş ağrısından şikayet ediyor, günlük aktivitelerini aksatıyor, okula gitmek istemiyor, ödevlerini yapmıyorsa mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Başının ağrıdığını ifade edemeyen çocuklarda, ağrının belirtileri;

Ani kusma

Aşırı ağlama

Huysuzluk

Denge bozukluğu

Korku-endişe

Her zaman yaptığı ya da çok sevdiği aktiviteden geri kalma olabilir.

Nedene yönelik tedavi planlanmalı

Baş ağrısının bir nedeni bulunabilirse, buna yönelik tedavi planlanmalıdır. Bir sebebin bulunamadığı durumlarda, migren tanısı konulduğunda hemen ilaç başlamak yerine baş ağrısına yol açan nedenlerin saptanması ve mümkünse ortadan kaldırılması uygun olur. Sıklıkla;

Açlık

Uykusuzluk

Gece geç saatlere kadar televizyon-tablet karşısından olmak

Geç uyumak ve sabah erkenden kalkıp okula gitmek

Aşırı miktarda çikolata-kakao-kafein içeren gıdaların tüketimi

Aşırı yorulmak, aşırı hareket etmek ya da spor yapmak

Okul stresi ağrıyı başlatan neden olmakla birlikte;

Bazı hastalarda, hastaya özel nedenler (Beyaz peynir, kuruyemiş, çin yemekleri, koruyucu madde içeren hazır gıdalar vb.) de olabilir.

Her başı ağrıdığında ağrı kesici verilmemeli.

Başı ağrıyan bir çocuğa sürekli ağrı kesici vermek baş ağrılarının daha uzun süreli, daha şiddetli olmasına ve tedavisinin zorlu hale gelmesine yol açabilir. Bu nedenle çok gerekli durumlarda ağrı kesici ilaç vermek, loş sessiz bir odada dinlenmesini teşvik etmek uygun olur.

YORUMLAR


    0 YORUM