USD
EURO
ALTIN

Gergerlioğlu: “Ülke çöküyor!”

İnsan hakları ihlallerinin önüne geçilmesi için adeta tek başına mücadele veren HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu…

Gergerlioğlu: “Ülke çöküyor!”
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

İnsan hakları ihlallerinin önüne geçilmesi için adeta tek başına mücadele veren HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, devletin ve kurumların çürüdüğünü, ülkenin çöktüğünü, insanların ümitsiz, yargının güvenilmez hale geldiğini kaydetti.

Ahval News’te Gülten Sarı’nın sunduğu Konuşa Konuşa programına konuk olan Ömer Faruk Gergerlioğlu, seçim skandallarından, cezaevlerinin durumuna kadar ülkenin geldiği noktayı anlattı.

Gergerlioğlu’nun açıklamaları özetle şöyle:

“Tüm yargısal kurumlar siyasallaşmış, toplum yargıdan ümidini kesmiş durumda. Demokrasinin en önemli göstergesi olan seçimlerde bile YSK inanılmaz kararlar alıyor. YSK mazbataları vermeme kararı ile inanılmaz bir ortam oluşturuyor.

Türkiye, din istismarı alanında önemli sıkıntılar yaşıyor

Din ve vicdan özgürlüğü alanında da Türkiye, din istismarı alanında önemli sıkıntılar yaşıyor. İnsanların dini duyguları istismar ediliyor ve bunun üzerinden oy devşiriliyor. Türkiye boğucu günler yaşıyor.

ABD, 35 ülkeye vatandaşlarının gitmemesini istiyor, kaçırılma ihtimali nedeniyle. Çoğu geri kalmış ülkeler. Aralarında Türkiye de var. Her kesimden insan, özgürlükler anlamında sıkıntı yaşıyor.

Cezaevlerinde ranzalar üçüncü kata çıkıyor

İnsanlar düşüncelerini özgürce söylediği zaman cezaevlerine dolduruluyor. Cezaevlerinin mevcudiyeti her geçen gün artıyor. 270 bini geçti cezaevlerindeki tutuklu sayısı. Kapasite ise 210 bin. Keyfi tutuklamalar bunlar.

Ranzalar üçüncü kata çıkıyor, tavanla birleşik yatıyorsunuz. Yerlerde, tuvalet önlerinde yatıyor insanlar. Koğuşların kalabalık olması, yemeklerin yetmemesi, görevlilerin kötü davranması söz konusu.

Ya cezaevi, ya yurt dışı

Mahir Mete Kul artık bu ülkede yaşayamama düşüncesiyle yurt dışına çıkmak istemiş, maalesef Meriç Nehri’nde botu delikmiş, batmış ve vefat etmiş. OHAL döneminde, Meriç ve Ege sularında 23 kişi hayatını kaybetmişti. Aralarında bebek ve çocuklar da vardı. Çok üzücü. Bu insanlar niye Türkiye’yi terk etmek istesin?

Ya cezaevine ya yurt dışına gitme yolu görünüyor insanlara. İktidarın istemediği kişi olursanız adresiniz cezaevi oluyor.

Seçim günü demokrasi tezahür etmedi

Seçim günü demokrasi tezahür etmedi. AA ve YSK rezaletleri ile uğraştık. Devletin ajansı AA, istemediği rakamları vermedi. AKP’nin oy oranlarını ön plana çıkardı. Üstünü örttü istemediği rakamların. Saatlerce insanlar haber alamadı.

AA hakkında bir soru önergesi verdim. İstifa etmesi ve görevden alınması gerektiğini söyledik. İktidar kendisine zararı dokunana kadar devam ediyor.

Vatandaşın devlete olan bağı kopuyor

Dejenerasyon ve kokuşma artıyor ve devlet çöküyor. Vatandaşların devletle olan bağında çok büyük kopmalar yaşanıyor.

Türkiye demokrasiye dönmediği müddetçe insanlar mutlu olamayacak.

En çok haksızlığı kendi partisine yapan biri Erdoğan. Belediye başkanlarını istediği gibi alıp değiştiren bir anlayış.Yaşlı, hasta gibi gülünç iddialarda belediye başkanlarına mazbata verdirmeyen bir duruma gelindi.

YSK çok büyük baskısı altında

KHK’li adaylara adaylık sürecinde sorun çıkarmadı şimdi ise mazbatalar KHK’lı oldukları gerekçesiyle verilmiyor. Demokrasi ve hukukun üstünde adeta tepiniyorlar.

Mardin Belediye Başkanı Ahmet Türk’e yönelik iddia, işin keyfiyet ve komedi sınırlarına girdiğini gösteren bir başka ifade. Neresinden tutsanız elde kalan bir hal var ortada.

YSK’nin çok büyük baskı altında olduğunu düşünüyorum. YSK’deki hukukçular da çok zor durumdalar. İktidarın büyük baskısı altındalar.

Çok açık bir tuzak var

‘Seni cezalandırmazsam bana terörist derler’ diyen bir hakim/savcı tablosu var.

Seçim gecesinden itibaren, utanç verici şekilde İstanbul seçimlerinin iptali konuşuluyor. Sayıp sayıp duruyorlar. Sanırım, ta ki Erdoğan kazanana kadar oylar sayılacak ya da seçimler tekrar edilecek.

Bu çok açık bir YSK, devlet tuzağıdır. Seçim sonucu ortaya çıkınca, kazanının KHK’lı olduğu öne sürülerek mazbataları verilmiyor ve ikinci sıradaki partinin adayına veriliyor.

Kaçırılan kişilerden hala haber yok

Türkiye’de şu anda altı kişi iki aydır kayıp. Hiçbir devlet yetkilisi açıklama yapmıyor. Daha bu sabah, 108 gün işkencenin ve 30 kilo kaybının ardından Ankara Emniyeti’nin önüne bırakılan bir kişiyle ilgili soru önergesi verdim. Kaçırılan bu kişiler nerede?”

YORUMLAR


    0 YORUM