USD
EURO
ALTIN

Hulusi Akar da kumpasın içinde mi?

Genelkurmay Çatı Davasında savunmasını yapan eski tuğamiral Ömer Faruk Harmancık…

Hulusi Akar da kumpasın içinde mi?
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Genelkurmay Çatı Davasında savunmasını yapan eski tuğamiral Ömer Faruk Harmancık, Hulusi Akar’ın kendisi hakkındaki iddialarını cevaplandırdı. Akar’a hitaben ’Kumpasın içinde değilseniz, ‘Bana bir şey olmasın da kime ne olursa olsun’ demiyorsanız, olacakların bir parçası değilseniz, komutan gibi ayağa kalkar, ‘Ordular dur’ derseniz, durur.

‘İstikamet kışla, dön’ derseniz, döner. Boynuna madalya takmakla olunmuyor.” diyen Harmancık, ‘Akıncı üssünde komutanın beni çağırdığını söylediler, gittim.

O, beni çağırdı, ben de gittim. Çağırmasa gitmezdim. Kimsenin sözcüsü veya temsilcisi olarak gitmedim, kimseyi ikna ile görevlendirilmedim. Gittiğimde yanında silahlı kimse yoktu, boynunda da iz görmedim. İstese çıkıp gidecek durumdaydı. Tv’den izlediklerimi aktarıp, kışlalara geri dönülmesi için basın açıklaması yapmasının uygun olduğunu söyledim.

Ama farkettim ki, o benden daha çok şey biliyordu. Ne bildiri okudum, ne darbe teşebbüsünün başına geçmesi için çalıştım. 2 sayfalık bildiriyi okudum ve imzalaması için ısrar ettim ise neden tek bir cümle hatırlamıyor? İkna için uğraştıysam, acaba hangi cümleleri kullandım, o bana neler sordu. Böylesi kritik bir konuşmadan bazı kritik şeylerin ifadelerine yansıması gerekmez miydi?’ diye sordu.

Harmancık, “Eli kanlı teröristler” denilen darbecilerin, Akar’ın başlarına geçmeyi reddetmesinden sonra nedense Akıncı’daki diğer kuvvet komutanları veya 2. Başkana aynı teklifi götürmeyip, Akar’a, “Tamam o zaman, gidebilirsin” dediğine dikkat çekti ve “Akar, ikinci kez çağırdığında da Bülent Bostanoğlu’nun nerede olduğunu sordu.

Bilmediğimi söyledim. ‘Bitirsinler’ dedi. ‘Anlamadım’ karşılığını verdim. ‘TSK’nın başı sizsiniz, bitirirseniz, siz bitirirsiniz’ dedik. Ondan sonra ortada pis bir şeyler olduğunu düşünmeye başladım.

Bu bir darbe ise asıl darbeci olanlar kimdir? Başlatılan her ne ise bu işi bitirmelerini neden onlara doğrudan söylemiyordu da bunun için beni ya da başkalarını aracı olarak kullanmaya çalışıyordu? Anlaşılan o ki, Akar zamana oynamış, hepimizi kandırmış.” sözlerini kullandı.

YORUMLAR


    0 YORUM