USD
EURO
ALTIN

İşsizlikte korkunç tablo!

Türkiye’de işsizlik tırmanışa geçerken, özellikle genç işsizliği de hızla artıyor…

İşsizlikte korkunç tablo!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Genç işsizliğindeki artışın ülke geleceği açısından yaratacağı tehlikeye dikkat çekilirken, hükümetin birinci gündem maddesinin işsizlikle mücadele olması gerektiği dile getiriliyor. İşsizlikte cumhuriyet tarihinin rekorunun kırılacağını belirten çalışma yaşamı uzmanları, hükümetin istihdam seferberliğinin bir işe yaramadığını belirterek ‘tablo vahim’ dedi.

Son verilere göre 15-24 yaş arası genç işsizliği yüzde 26.7’ye ulaştı. Genç kadın işsizliği Ocak 2019 döneminde yüzde 24.5’ten yüzde 29.1’e yükseldi.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, genel olarak işsizlikte artış olduğunu, Türkiye’nin genç bir nüfusa sahip olması nedeniyle istihdamdaki daralmanın, yeni mezun olan gençlerde tabloyu daha dramatik hale getirdiğini söyledi.

İşsizlik daha da artacak

Tez-Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu, ülke ekonomisinin artık genç nüfusa iş yaratamaz hale geldiğini söyledi. IMF raporunda ekonominin 2019 yılında yüzde 2.5 oranında küçüleceğinin öngörüldüğünü belirten Özdemiroğlu, şu tespitleri yaptı: “Bu da bize gösteriyor ki her gün daha da kötüye giden Türkiye ekonomisi sonuç olarak iş yaratamayacak ve işsizlik giderek artacaktır. 15 yıldır tüketime, borçlanmaya ve cumhuriyetin birikimi olan kamu varlıklarının haraç mezat yerli ve yabancı sermayeye peşkeş çekilmesine dayanan ekonomi politikası, sonuçta kaynakların tükenmesine neden oldu.”

Rekor kırılacak

Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aziz Çelik, “Gençler eğitimini tamamlamış, mezun oluyor ancak iş bulma ihtimali çok düşük. Tarım dışı işsizlik olarak 3 gençten 1’inin iş arayıp bulamadığını gösteriyor. Vahim bir tablo” diye konuştu. İşsizliğin daha da artacağını kaydeden Çelik, şubat ve mart aylarında işsizlikte bütün cumhuriyet tarihi rekorlarının kırılacağını, hükümetin “istihdam seferberliğinin” bir işe yaramadığını vurguladı.

YORUMLAR


    0 YORUM