USD
EURO
ALTIN

Kadınların beyni erkeklerin beyninden daha genç

Amerika’da Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan araştırma sonuçlarında…

Kadınların beyni erkeklerin beyninden daha genç
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Amerika’da Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan araştırma sonuçlarında kadınların erkek yaşıtlarına göre daha genç beyin yaşına sahip olduğu bunun da kadınların ileriki yaşlarında öğrenmek ve yaratıcı olmak için daha fazla donanımlı olmalarını sağlayacağı belirtildi.

Washington Üniversitesi Radyoloji ve Nöroloji Bölümü’nde görevli Prof. Dr. Manu Goyal’ın yönettiği araştırmada, 20-82 yaş arasındaki 205 kişinin beyin tomografileri incelenerek insanların beyinlerindeki farklı kısımlarda ne kadar glukoz ve oksijen kullanıldığı hesaplandı.

Araştırma ekibi bu metabolik bilgiyi kullanarak kişilerin yaşlarını tahmin etmeye çalıştı ve bir bilgisayar çalışması yaparak metobolizmanın erkekler ve kadınlarda nasıl değiştiğini araştırdı. Sonra da süreci yer değiştirerek beyin metabolizma verilerine göre, bilgisayarların kişilerin yaşlarını tahmin etmesini sağladı.

Goyal, bazı kişilerin beyin yaşı ile gerçek yaşı arasında büyük fark olduğunu söyleyerek ekibinin, bunun erkek ve kadınlar arasında da olup olmadığına odaklandığını vurguladı. Goyal, “Erkek ve kadın beyinlerine baktığımızda bir etki olduğunu gördük. Gerçekte kadınlar, erkek yaşıtlarına göre daha genç bir beyine sahip” dedi.

Kadınların beyinlerinin erkek yaşıtlarına göre ortalama dört yaş daha genç olduğu söylense de buna neyin sebep olduğu henüz bilinmiyor. Prof. Goyal, hormonların beyin metabolizmasını ve yaşlanmasında etkili olup olmadığını merak ettiklerini belirterek, neden ne olursa olsun daha yüksek bir metabolizmanın öğrenme ve yaratıcılık açısından kadınların beyinlerini ileriki yaşlarda artıracağını söyledi. Araştırmanın sonuçları Ulusal Bilim Akademisi dergisinde yayınlandı.

YORUMLAR


    0 YORUM