USD
EURO
ALTIN

Neden Sivrisinekler Bazı İnsanları Daha Çok Isırır?

Bilim insanları sivrisineklerin neden bazı insanları ısırmayı daha çok tercih ettiğinin farklı nedenleri olduğunu öne sürüyor.

Neden Sivrisinekler Bazı İnsanları Daha Çok Isırır?
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Kan grubumuz, tenimizin kokusu ve yaydığımız CO2miktarı bunlardan yalnızca birkaçı.

Bazı kan grupları sivrisinekler için daha iştah kabartıcıdır. Örneğin sivrisinekler 0 grubu kana sahip insanları ısırmayı diğerlerine göre daha çok tercih eder.

Ayrıca terlerken laktik asit, ürik asit, üre gibi zararlı maddeler vücudumuzdan dışarı atılır. Böylece tenimizin kendine özgü kokusu oluşur. Sivrisinekler kokulara karşı duyarlı olduğundan bu durum sivrisineklerin bazı insanları daha kolay bulmasını sağlar.

Neden Sivrisinekler Bazı İnsanları Daha Çok Isırır? ile ilgili görsel sonucu

Bunun yanı sıra nefes verirken çıkardığımız CO2 miktarı da sivrisinekleri cezbeden bir diğer etkendir. Ne kadar çok CO2 açığa çıkarırsak sivrisinekler tarafından ısırılma olasılığımız da o kadar artar.

Bilim adamları, dünya genelindeki insanların yaklaşık yüzde 20’sinin, sivrisinekler için daha “çekici” olduğunu ortaya koydu. Florida Üniversitesi’nden Dr. Phil Koehler, parmak izi gibi insandan insana değişiklik gösteren metabolizma ve vücut kimyasının sivrisineklerin hedeflerini belirlemede önemli bir rol oynadığını kaydetti.

Ä°lgili resim

Yine ABD kaynaklı bir araştırmaya göre, sivrisinekler, dolunay zamanında, diğer zamanlarda olduklarından 500 kat daha hareketli oluyor. Sivrisinekleri çeken başka bir etken ise ayak kokusu…

Bilim adamı Bart Knols, yaptığı bir araştırmada, sivrisineklerin vücutta en çok ayak kokusuna geldiğini, ayaklar kokulu bir sabunla yıkandığı zaman ise vücudun diğer bölgelerine yöneldiğini keşfetti.

Hamilelerin sivrisinek ısırığına maruz kalma riski de hamile olmayan kadınlarla karşılaştırıldığında daha yüksek. Hamile kadınların karın bölgesinde yaklaşık 1 derecelik daha yüksek sıcaklık olduğundan, bu, vücudun, ter yoluyla, sivrisineklere çekici gelen maddeler salgılamasına yol açıyor.

Koehler, ovülasyon (yumurtlama) döneminde sivrisinek ısırma riskinin daha yüksek olduğunu belirtiyor.

Araştırmalar, fiziksel aktivitenin ısırılma riskini yüzde 50 oranında artırdığını ortaya koyuyor. Sivrisinekleri en çok çeken iki renk siyah ve kırmızı. En az çeken renk ise sarı.

YORUMLAR


    0 YORUM