USD
EURO
ALTIN

Türk Lirası (TL), ‘gelişmekte olan ülke para birimleri’ içinde değer kaybında birinci oldu

Türk Lirası, dünyada ABD Doları karşısında en çok değer kaybeden…

Türk Lirası (TL), ‘gelişmekte olan ülke para birimleri’ içinde değer kaybında birinci oldu
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Türk Lirası, dünyada ABD Doları karşısında en çok değer kaybeden para birimi olurken erime sürüyor. Uzmanlar, geleceğe ilişkin karamsar.

Türk Lirası (TL), nisan ayında ‘gelişmekte olan ülke para birimleri’ içinde değer kaybında birinci oldu. Değer kaybında etkili olan unsurların ise S-400 füzeleri konusunda Türkiye-ABD ilişkilerinde yaşanan gerginlik, hükümetin açıkladığı reform paketinin fazla detay içermemesi ve İstanbul’da seçimlerin tekrarlanabileceğine dair endişelerin yarattığı belirsizliğin etkili olduğu ifade ediliyor.

TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı 5 Nisan Cuma kapanışa göre yüzde 3.5, 1 Nisan pazartesi gününe göre yüzde 5.58 oldu. Bu dönemde gelişmekte olan ülke para birimlerinin çoğu değer kazanırken, en fazla değer kaybı Türk Lirası ve Malezya Ringgit’inde yaşandı.

Türk Lirası (TL), ‘gelişmekte olan ülke para birimleri’ içinde değer kaybında birinci oldu ile ilgili görsel sonucu

Beklentiler olumsuz

Uzmanlara göre, Türkiye ekonomisindeki makro göstergelerdeki bozulmanın kalıcılık göstermesi ve jeopolitik riskler, TL varlıkları baskı altında bırakıyor ve zayıf performansın değişeceğine dair bir işaret bulunmuyor. Enflasyon ve cari açık gibi büyük iç sorunlar dolayısıyla kırılganlığın arttığı TL, dışarıdan gelen olumsuzluklar karşısında daha negatif tepki veriyor. Uzmanlar, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) üçün üzerinde faiz artışına gideceğine ilişkin endişeler ve ticaret savaşlarının en büyük dış riskler olarak izlenebileceğini belirtiyor.

Bankacı: Asıl sebep seçim belirsizliği

Piyasadaki tedirginliğin ana nedeninin seçimler olduğunu söyleyen bir bankacı, “İstanbul seçimlerinin 2 Haziran’da tekrar edilme olasılığı artıyor. Bu da ekonomi, yapılacak reformların ve belirsizliğin kalkması noktasında iki kayıp ay daha anlamına geliyor. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde TL üzerindeki baskının devam etmesi çok olası” dedi.

Öte yandan 5 yıllık ülke CDS risk priminde (iflas risk primi) yaşanan yükseliş de TL üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Cumhuriyet’teki habere göre, Türkiye’nin 5 yıllık CDS’leri 13 baz puan artışla 448 baz puana çıkarak seçim öncesi tırmanıştan bu yana en yüksek düzeyi gördü.

YORUMLAR


    0 YORUM