USD
EURO
ALTIN

ZAMANE FIKRALARI-54

Geçen gün kırmızı bültenle aranan bir arkadaşla…

ZAMANE FIKRALARI-54
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Geçen gün kırmızı bültenle aranan bir arkadaşla laflıyoruz. 2015’te katıldığı Çanakkale Zaferi konulu kompozisyon yarışmasının ödül töreninden bahsedip güldürdü beni. Okulu 2014’ten sonra kara listeye alındığı halde nasıl olmuşsa olmuş, öğrencisi dereceye girmiş. Hemi de ödülünü uzun adamın elinden alacak. Tabi adamlar bizimkini de beraberinde sahneye alınca haşmetmeâb ile müşerref olup laflamışlar. Okulun adını yarım yamalak duyup alkışlayanlar neyse ki hizmet camiası ile alakasını kuramamışlar da salonda hava bir anda soğumamış.

Tabi Çanakkale ruhunu yaşatmak için yurdun dört tarafından topladıkları çocuklar için düzgün bir otel kapatmak yerine, bu ruhla taban tabana zıt, Yenikapı’daki malum otellerden birini ayarlamışlar. Düğün dernek gırla… Yine o ruha aşina misafirlerden bazıları görevliye kıbleyi sorunca aldıkları cevap harika: Kıble ne?

Tabi bu arada ben buna gülerken sizin aklınız, arkadaşın neden kırmızı bültenle arandığına takılmıştır. Sıkı durun, geliyor: Mahkemeye gitmemiş, hizmet okullarında çalışmış,  devletin ruhsat verdiği o bankada hesap açmış, bir de  örgütün(!) yayınevinin kitaplarını facebookta paylaşmış. Neyse ki bununla kalmışlar. Bir de o paylaştığı iki kitabın yazarının bizzat kendisi olduğunu anlasalardı; alimallah idamla yargılarlardı.

***

New York Tiems’ın seçtiği “Yılın En Etkili Yüz İsmi” listesinde bu yıl liderler kategorisinde Trump, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Pakistan başbakanı İmran Han, falan filan… derken bizden kimse yoktu. Halt etmişler, bizimki kadar 2018’de dünyayı etkileyen kaç lider vardı ki!.. Adam Türkiye’yi dünya gündeminden düşürmedi, ee reklamın iyisi kötüsü olmaz. Enflasyon, piyasa güvensizliği ve benzeri kronik dertlerimize neler neler ekledi ki bunların bazıları el alemi de etkisi altına aldı.Ordularla Viyana’yı titreten ecdadın şanlı torunu, mülteci ordularıyla koca Avrupa’yı titretti. Esed’in köşeye sıkışan kedi gibi onu bunu cırmalamasına zemin hazırladı, beyin göçünde tavan yapmamızı sağladı, yabancı sermayeyi kaçırdı vesaire vesaire… Alın size etki. Bundan etkilisi nerede? Siz diyeceksiniz ki yahu bunlar etki değil, yan etki.. Ne bileyim işte…

***

Ankara Etimesgut kaymakamlığından Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanılığına kasım 2016’da kayyım olarak gelen ve son seçimde geldiği gibi giden(daha doğrusu antidemokratik şekilde gelip demokratik yolla gönderilen) Cumali Atilla’nın, buradaki makam odasını tefriş adına yaptığı israf dillerden düşmüyor. E imam öyle saray yaparsa cemaati de böyle yapar, ne de olsa itibarda israf olmaz. Gerçi harcanan para sadece iki milyonu biraz aşkın; tepkileri, onu çekemeyenler abartıyor sanki. Ne yapmış ki, altın yaldızlı klozette altın varaklı kadehle taharet mi almış sanki!..

 

***

AKEPE seçim sonularına itiraz edip oyları tekrar saydırmış; fakat sonuç alamamıştı. Olağanüstü itiraz teranesinin ortalıkta dolandığı şu günlerde başka br herze yumurtladılar. KHK’lıların listelerini seçim kuruluna yollayıp, bunlar oy kullnamamalıydı, dediler ve oylarının iptalini istediler. Yirmi sekiz şubat fişçilerine rahmet okuttururcasına hem de.. Ne ibretlik hadise, tabanı itibarı ile yirmi sene öncenin fiş mağdurları, bugünün fişçilerini görüp de durumun vehametini anlıyor mu acaba?

Kerem Umar

YORUMLAR


    0 YORUM