USD
EURO
ALTIN

Haftanın özeti 30 Eylül 2018

#ErdoganOut…Dev yolsuzluk…Merkel’den cemaat yorumu…İnternete sansür…Euro2024 hüsranı…Ameliyat krizi…

New York merkezli insan hakları kuruluşu Human Rights Foundation, Erdoğan’ın ABD ziyareti nedeniyle bir kampanya başlattı. Erdoğan’ın insan hakları karnesini gözler önüne seren bir video hazırlayan kuruluş, kampanya için #ErdoganOut etiketini kullandı. HRF yayımladığı videoda gözaltında işkence ile öldürülen öğretmen Gökhan Açıkkolu’dan Ahmet Altan’a, tek kişilik koğuşta tutulan eski HSYK Genel Sekreter Yardımcısı ve Anadolu Hâkimi Neslihan Ekinci’den Ege’de can veren Maden ailesine, HDP lideri Selahattin Demirtaş’tan meslekten ihraç edilen tutuklu emniyet müdürü Ali Fuat Yılmazer’in kızları Fatma ve Rabia Yılmazer’e kadar Türkiye’de yaşanan cadı avının farklı simalarına yer verildi. İnsan hakları derneği, New York’un en çok okunan gazetesi Metro’ya verdiği tam sayfa ilanlarda da Erdoğan’a ‘Hoşgelmedin’ diye seslendi ve Türkiye’deki ağır insan hakları ihlallerine dikkat çekti. İlanlarda, Erdoğan rejiminin yurtdışındaki insan kaçırma skandallarına da yer verildi.

*

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Erdoğan’la ortak düzenlediği basın toplantısında Gülen cemaatine ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan’ın ‘terör örgütü ilan edilsin’ talebini reddeden Merkel, Erdoğan’ın iddiaları konusunda daha çok bilgiye ve nesnel bulgulara ihtiyaç olduğunu bugüne kadar bunların verilemediğini söyledi. Merkel, Can Dündar konusunda da Erdoğan ile uzlaşmazlık yaşadıklarını söyledi.

*

İnternet üzerinden hizmet verecek yayıncının, OHAL döneminde çıkarılan KHK hükmü uyarınca diğer yayıncılar gibi Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ve MİT’in güvenlik soruşturmasından olumlu not ile geçmesi gerekecek. RTÜK ve BTK uzmanlarının hazırladığı taslağa göre, internetten yapılan yayınlara, radyo ve TV’lerde olduğu gibi para cezası değil, mahkeme kararı ile karartma cezası öngörülüyor. Cumhurbaşkanının yayın yasağı yetkisi, internet radyo-TV’lerini de kapsayacak. Ayrıca tüm radyo-TV yayınları, platform yayınları ile Netflix, Blu TV gibi “IPTV” formatındaki yayınlar da “denetim, erişim engeli, lisans iptali” gibi geniş bir sansür çarkının içine alınıyor.